Bojkot Giertycha – sequel sprawy dziadka Tuska?

UWAGA! Ten wpis ma już 18 lat. Pewne stwierdzenia i poglądy w nim zawarte mogą być nieaktualne.

To, co ostatnio wydarzyło się w polskiej polityce, coraz bardziej przekonuje mnie o tym, jak daleko zakorzeniona jest w naszym narodzie poprawność polityczna. I nie chodzi mi bynajmniej o roszadę na stanowisku premiera.

Ostatnio – przeglądając doniesienia z IAR-u dowiedziałem się, iż ambasador Izraela w Polsce planuje bojkot ministra edukacji – Romana Giertycha. Jednak jakie są powody tego bojkotu? Czyżby znów “język nienawiści” oraz nietolerancja (na które powoływali się twórcy akcji przeciw Giertychowi)? Wyobraźcie sobie, że nie!

Otóż tak argumentuje genezę bojkotu sam ambasador:

“Powodem mają być antysemickie poglądy w rodzinie Giertycha oraz wypowiedzi polityków LPR.”

Po przeczytaniu tego zdania dosłownie zdębiałem. Mamy prosty przykład na powtórkę z historii, tyle, że w odwrotnym wykonaniu.

Dlaczego tak piszę? Czyż nie przypominacie sobie kampanii prezydenckiej, w czasie której Jacek Kurski opublikował informacje o dziadku Tuska? Tak – wszyscy jednogłośnie wtedy stwierdzili, że to po prostu chamstwo, że Kurski podłożył świnię Tuskowi. Bo co ma rodzina do konkretnej osoby? Krzyczano, że trzeba oceniać człowieka, a nie jego rodzinę i przeszłość, itp. Co powiecie teraz, gdy z identycznych powodów nawołuje się do bojkotu ministra tyle, że tego “z przeciwnej strony barykady”? Bo jakoś nie słyszę ogólnomedialnego protestu w tej sprawie (jaki miał miejsce podczas ujawnienia życiorysu dziadka Tuska).

To wydarzenie dało mi dużo do myślenia, i teraz tylko wyczekuję tego powszechnego sprzeciwu wobec bojkotu amasadora (którego – naiwny – się pewnie nie doczekam).

Jak zwykle i w przeciwieństwie do “dobrych blogów”, zachęcam do wyrażania swojej opinii w komentarzach. 😉

12 komentarzy do “Bojkot Giertycha – sequel sprawy dziadka Tuska?”

 1. Różnica polega na tym, że Tusk twierdził, że o dziadku nie wiedział, a może i na prawdę nie wiedział, a Roman jest z dziadka dumny.

  Inna sprawa, że ten bojkot to trochę dziwne posunięcie. IMHO bez sensu.

 2. Prawda jest taka, że jak oni nam się do polityki wewnętrznej za przeproszeniem wpieprzają, to nikt słowa nie powie, ale gdyby nasz ambasador domagał się odejścia ich ministra, to w Izraelu i Uni podniosłaby się taka wrzawa, jacy to my antysemici jesteśmy, że do przyszłego roku byśmy się jej ech nie pozbyli.

  Giertych jest jaki jest, ale to nasz minister i żaden ambasador nie będzie nam mówił, czy mamy go zmienić czy nie.

  Zresztą wiele można mu zarzucić, ale nie sądzę, żeby akurat antysemityzm. A że rodowód MW i LPR’u wywodzi się z idei Romana Dmowskiego? Ciekawe, czy gdyby w ich kraju żyło 3 miliony Polaków, to by o nich wszyscy pisali w samych superlatywach? Szczerze wątpię. Dla państwa najlepszą sytuacją jest zdecydowana dominacja jednej narodowości. Jeśli w kraj jest wielonarodowosciowy, to MUSZĄ pojawić się jakieś napięcia. Na wszystko trzeba brać poprawkę wynikajacą z kontekstu historycznego. Bez niej w miejsce faktów wkrada się demagogia.

 3. Według mnie to ta sprawa z bojkotem ambasadora śmierdzi i tu wcale nie chodzi o Giertycha i antysemityzm (choc uważam, że Giertych antysemitą nie jest). Ta sprawa ma jakieś głębsze podłoże. W naszym kraju nic nie jest takie jak się wydaje :).

  Kermit

 4. IMO LPR ma plany przepchnięcia jakis zmian, które pośrednio lub bezpośrednio uderzają w interes Izraela i teraz chcą zmusic Polske do zdjęcia Giertycha, coby LPR nie miał kim zmiany przepychać.

  Oto i moje domysły. Zaznaczam, że nie muszą byc one prawdziwe i mogą wydać się abusrdalne, ale taki urok spaczonego umysłu :P.

  Kermit.

 5. Jakie są powody tego, że uważasz, jakoby Giertych antysemitą był? Proszę o jakąkolwiek jego wypowiedź czy też działanie.

 6. Też miałem o to spytać, bo wydało mi się to bardziej hipotetyczne, niż prawdziwe (vide protesty przeciw "pełnym nienawiści działaniom" Giertycha na stanowisku ministra w czasie, gdy był nim od niecałego tygodnia :D).

 7. Proste.

  Tusk od Wehrmachtu się odciął, a Giertych reaktywował Młodzież Weszpolską i zawsze mówił, jakim to jego dziadek jest wzorem.

  Pisał Giertych stary:

  "Jesteśmy jednym z tych ruchów, które jak faszyzm we Włoszech, hitleryzm w Niemczech, obóz Salazara w Portugalii, karlizm i falanga w Hiszpanii obalają stary system masońsko-plutokratyczno-socjalistyczno-żydowski i budują porządek nowy, porządek narodowy"

  "Oczywiście nie sposób tu omawiać szczegóły techniczne planu usunięcia Żydów. Nie możemy wszystkich naszych zamierzeń z góry ujawniać, bo ułatwilibyśmy przez to Żydom zorganizowanie skutecznego przeciwdziałania. Zadanie żydom ostatecznego ciosu jest koniecznym i nie dającym się ominąć warunkiem powstania rządu narodowego. Nie byle jaki to pojedynek – na śmierć i życie z narodem żydowskim. Sprawa żydowska jest w Polsce sprawą o rozmiarach potwornych."

  "Kto jest naszym głównym przeciwnikiem? Naszym głównym przeciwnikiem są Żydzi. Żydzi są naszym głównym wrogiem i oni są ukrytą sprężyną wszystkich zwróconych przeciwko nam działań, wszystkich, montowanych przeciw nam sił, piętrzących się na naszej drodze i wyrastającej, jako szczelny mur, dookoła nas, zapór i przeszkód."

  "My chcemy dojść do władzy tak jak Mussolini we Włoszech, albo jak Hitler w Niemczech – to znaczy na stałe. Nasza akcja musi więc być choćby powolna – ale za to gruntowna i skuteczna."

  "Żydzi są wrogiem, wyciągającym rękę po naszą ziemię i mającym niemałe szanse potemu, by ziemię tę w końcu nam wydrzeć i zdobyć dla siebie. Tak więc w hitleryzmie widzimy sojusznika w walce z masonerią i z Żydami i w walce o zwycięstwo ideałów narodowych w Europie."

  Taki to wzór wg pana wicepremiera. Kij mu w oko!

 8. To, że Jędrzej Giertych antysemitą był nie ulega wątpliwości. Jednak moim to nadal nie udowadnia antysemityzmu Giertycha. Wskaż chociaż jedną antysemicką wypowiedź która padła z jego ust, a przyznam Ci rację. Ja sam po pobieżnych poszukiwaniach nic nie znalazłem. Choć znalazłem np. takie kwiatki: „Jeśli ktoś uważa, że PiS jest monolitem, to ja mam 150 cm wzrostu”. 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.