Lustracja? Jak najbardziej

UWAGA! Ten wpis ma już 16 lat. Pewne stwierdzenia i poglądy w nim zawarte mogą być nieaktualne.

Popieram lustrację i dekomunizację w pełnym tego slowa znaczeniu. I nie jest to poparcie częściowe, dla wybranych grup społecznych czy zawodów. Bo to, co ostatnio pokazało ujawnienie przez Gazetę Polską akt abpa Stanisława Wielgusa (sygnatura: J7207) aż nadto polaryzuje środowiska prawicowe – a konkretniej powoduje wyłamanie się z nich kleru.

Chciałem zaznaczyć, że nie jestem antyklerykałem. Ba! Nawet w większości spraw stoję w obronie księży. Ale takiego cyrku, jaki miał miejsce ostatnio – nie zniosę. Głódź, Gocłowski, Glemp – czy to aby na pewno są księża? Bo byłem przerażony ich językiem nienawiści, gdy chodziło o ujawnienie _prawdy_ ws. Wielgusa. Ten ostatni przeszedł dzisiaj sam siebie – jak można podważyć sens ciężkiej pracy IPN-owców parę dni po tym, jak ujawniono skany teczki S. Wielgusa i dzień po tym, gdy on sam przyznał się do współpracy z SB?

Niestety – jest też druga strona medalu. Jak widzicie – ja, jako skrajny prawicowiec mocno sprzeciwiam się tego typu działaniom. Jednak media lewicowe i liberalne próbują wykorzystać to oburzenie i nieustannie trąbią o całej sprawie. Fakt – od tego są. Jednak przed chwilą “doniesiono” mi, że TVN zaczął kolejny zapluj-program. I tego już – przyznam szczerze – nie rozumiem. Bo gdy chodzi o księdza – sieją wiatr, jednak gdy parę miesięcy temu okazało się, że trzecia osoba w TVN-ie była wieloletnim agentem SB oraz WSI, to milczeli, ostatecznie ograniczając się do lakonicznego oświadczenia. I to niestety kolejny paradoks w polskiej polityce.

Zapraszam do dyskusji w komentarzach.

20 komentarzy do “Lustracja? Jak najbardziej”

 1. Splash: a czy media również nie powinny być wzorcem? Przecież to one przede wszystkim są ośrodkami opiniotwórczymi i to na podstawie tego, co wyemitują/nadadzą/wydrukują ludzie wyrabiają sobie często zdanie nt. określonej sprawy.

 2. To samo z księżmi – nie każdy z nich jest (a powinien) być moralnym wzorcem. Popatrz choćby na dwie skrajne opinie o sprawie współpracy Wielgusa z SB: ta Isakowicza-Zaleskiego i np. Glempa. Teraz kwestia, kto wybierze prawdę i poprze tego pierwszego, a kto chce żyć w przekonaniu, że spiskiem specsłużb jest agentura Wielgusa, podczas gdy z dokumentów wynika zupełnie co innego (czego on sam nie zaprzecza, dodając jednak swoją „skruszoną” postawę).

 3. Na tym polega prywatność mediów prywatnych, że mogą nadawać co chcą, z niewielkimi ograniczeniami (typu np. pornografia przed określoną godziną). Jak ktoś po obejrzeniu jednego programu uważa, że ma w pełni wyrobioną opinię na dany temat, to jest to JEGO problem.

 4. ja sie czepie moze nie samego artykulu co frazy w nim zastosowanej. „liberalne media” – co miales na mysli mowiac liberalne? ja moge sie domyslac, ze chodzilo ci o „liberalne moralnie”, ale obecnie wiekszosc ludzi ma tendencje do wrzucania liberalow do jednego wora, zarowno tych liberalnych moralnie, jak i liberalnych w pogladach gospodarczych. a oba te typy sa, tak to okreslmy, zbiorami ktore moga miec jakas czesc wspolna, ale to mala. ja do niej nie naleze, jestem tym „gospodarczym” tylko.

  takze wiec, badzmy oswieceni i widzmy te roznice miedzy liberalem a liberalem 🙂

 5. Atakujesz TVN? A od artykułu w jakiej gazecie się zaczęła zabawa? Ha? Od Gazety Polskiej, która sama przyznała, że nie miała w chwili pisania artykułu dowodów na poparcie. Mieli farta, że okazało się to prawdą- 7 dni po ich artykule.

  Po drugie zostaw Gocłowskiego w spokoju… on jest za lustracją kleru. I ja też. Jestem również za opodatkowaniem Kościoła.

  Znów kłamiesz, że Milan był w TVNie 3 osobą. Masz spieprzony pogląd na świat i na otoczenie. Manipulujesz faktami jak tobie wygodnie. Albo nie… wspomniałeś o TVNie, ponieważ cierpisz na jakąś manię. Nie długo argumenty do atakowania TVNu ci się skończą to będziesz wymyślał nowe- prezes nie zawiązał sznurowadła. To jest firma prywatna, nie korzysta z takich praw jak koncern o.rydzyka, jak Kościół – jest obarczona wszystkimi prawami, jakie są w tym kraju. Nie łamią prawa ani zasad etyki dziennikarskiej- czego chcesz więcej?

 6. „Jednak przed chwilą „doniesiono” mi, że TVN zaczął kolejny zapluj-program.”
  Piszesz tak jakby TVP i Polsat zupełnie milczały o sprawie Wielgusa.
  Nawet Al-Jazeera wyemitowała o nim reportaż 😛

 7. Tomick: Właśnie, chodzi o to że TVN poświecił swój program w imo. większości słuchaczkom radia z Torunia 😉 a nie Wielgusowi.

 8. Jak się przerywa Mszę Świętą, robi się burdy najpierw pod kościołem, później pod domem biskupów to trzeba się liczyć z tym, że zostanie się umieszczonym na czołówce. Z resztą Glemp też został umieszczony – bo jakby nie patrzeć tamta frakcja(?) raczej się sprzeciwiła woli Benedykta.

  Dziś w RM porównali Wielgusa do Wyszyńskiego – a tak o – taki PR Rydzyka. Nie długo każda moherowa babcia, która rzuca „kurwami” na prawo i lewo, która okłada każdą osobę reprezentującą inne zdanie będzie mogła być wyniesioną nad ludzi, którzy faktycznie coś zrobili.

  Ja wychodzę z założenia, że o sektach trzeba mówić- „rozgłośnia” ta przejawia takie zachowania. Pranie mózgu jakie tam się dokonuje jest na prawdę niebezpieczne.

 9. Pod jednym wzgledem ucieszyła mnie ta „rozróba” – bodajże następnego dnia w lokalnej tv zobaczyłem drzwi mieszkania esbeka, który prowadził „Greya”. Zaczęło się mówić o tym, że służbowe ewmerytury tych panów (a czasem i pań) nie powinny podpadać pod prawa nabyte obywateli i ze to uwałaczające zwyczajnej sprawiedliwości, że kaci i dręczyciele spokojnie i w dostatku dożywają dni podczas gdy ci, którzy poświęcali sie dla sprawy wolności wszystkich w Polsce nowej, często dogorywają w nędzy.
  Gdybyż tak jeszcze dobrano się do posłów, z których żaden nie zająknął się przez tyle kadencji o szwindlu pn. ZUS

 10. Tomick:
  „Jestem również za opodatkowaniem Kościoła.”
  Takiego podejścia właśnie nie lubię, to takie typowo TVN-owskie: lustracja tak, ale tylko księża. Reszty nie ruszać, oni są wolni, to przedsiębiorcy!
  „Masz spieprzony pogląd na świat i na otoczenie. Manipulujesz faktami jak tobie wygodnie. Albo nie… wspomniałeś o TVNie, ponieważ cierpisz na jakąś manię. Nie długo argumenty do atakowania TVNu ci się skończą to będziesz wymyślał nowe- prezes nie zawiązał sznurowadła.”
  Gdy kończą się argumenty, zaczynają się inwektywy. Dziękuję za wszystkie.
  „To jest firma prywatna, nie korzysta z takich praw jak koncern o.rydzyka, jak Kościół – jest obarczona wszystkimi prawami, jakie są w tym kraju.”
  Niewiele wiesz w temacie RM. Tak się składa, że prawnie Radio Maryja jest taką samą firmą, jak TVN. Bo RM wcale nie należy do Kościoła, tylko jest prywatną własnością T. Rydzyka, więc nie rozumiem, z jakich dodatkowych praw miałoby korzystać?
  „Nie łamią prawa ani zasad etyki dziennikarskiej- czego chcesz więcej?”
  Gdyby nie przemycali poprawności politycznej pod przykrywką tzw. „profesjonalizmu” to nic do nich bym nie miał.
  „Dziś w RM porównali Wielgusa do Wyszyńskiego – a tak o – taki PR Rydzyka.”
  Ty naprawdę wszędzie widzisz PR? Poza tym, nie rozśmieszaj mnie – nie słuchasz RM a o tym „porównywaniu” (wyrwanym z kontekstu) dowiedziałeś się z Faktów TVN-u. Ja słyszałem tą wypowiedź na żywo i w całości. Tobie też proponuję przesłuchać.

  deltinho: Na przyszłość proponuję pisać bardziej rzeczowe komentarze.

 11. Takiego podejścia właśnie nie lubię, to takie typowo TVN-owskie: lustracja tak, ale tylko księża. Reszty nie ruszać, oni są wolni, to przedsiębiorcy!

  ROTFL! Kto ci takich głupot nagadał?
  Podaj cytaty, w których TVN twierdzi że należy lustrować tylko księży.

  Niewiele wiesz w temacie RM. Tak się składa, że prawnie Radio Maryja jest taką samą firmą, jak TVN. Bo RM wcale nie należy do Kościoła, tylko jest prywatną własnością T. Rydzyka, więc nie rozumiem, z jakich dodatkowych praw miałoby korzystać?

  Radio Maryja nie jest prywatną własnością Tadeusza Rydzyka. Jest własnością Zakonu Redemptorystów więc podlega Kościołowi Katolickiemu i papieżowi. Radio Maryja nie działa tak samo jak TVN bo ma uprzywilejowany status i zredukowaną opłatę koncesyjną. W dodatku RM ma niejasne źródła finansowania i prezentuje antysemickie treści (patrz raport KRRiTV) więc łamie ustawę o radiofonii i telewizji. Poza tym RM przez kilka lat emitowało reklamy, wbrew swojemu statusowi nadawcy społecznego (czyli łamało prawo).

  Gdyby nie przemycali poprawności politycznej pod przykrywką tzw. „profesjonalizmu” to nic do nich bym nie miał.

  Od kiedy „poprawność polityczna” jest zbrodnią?
  Wolisz przemycanie antysemityzmu?

 12. „Wolisz przemycanie antysemityzmu?”
  Tutaj się nie zgodzę: antysemityzm w RM nie jest przemycany. To tak jakby nazwać wodospad rynną.

  „Reszty nie ruszać, oni są wolni, to przedsiębiorcy!”
  Nie, ale można nałożyć takie prawa, na jakim działają fundacje. Co w tym złego?

  „Niewiele wiesz w temacie RM. Tak się składa, że prawnie Radio Maryja jest taką samą firmą, jak TVN. Bo RM wcale nie należy do Kościoła, tylko jest prywatną własnością T. Rydzyka, więc nie rozumiem, z jakich dodatkowych praw miałoby korzystać?” Tutaj bym się sprzeczał- patrz post Azraela. Choć mały dodatek do jego wypowiedzi: mimo statusu nadawcy społecznego Trwam w poprzednim roku emitowało reklamy Mango.

  „Ty naprawdę wszędzie widzisz PR? Poza tym, nie rozśmieszaj mnie – nie słuchasz RM a o tym „porównywaniu” (wyrwanym z kontekstu) dowiedziałeś się z Faktów TVN-u.”
  Nie… czasami słucham tego radia aby nabrać zdania na ich temat.

  „Ty naprawdę wszędzie widzisz PR?”
  Tak… szczególnie w RM. Bo jak inaczej można kłamcę porównać do Wyszyńskiego? Nie długo będą go tam czcili. Wielgus „kryształowy” jest 🙂 to są brednie. Równie dobrze to mogła być reklama MediaMarkt.

 13. RM to największe źródło zła na ziemi. Naprawdę. I nie mówię tego przez pryzmat informacji podanych w TVN’ie ale jeszcze niedawno miałem z kumplami taki okres, że słuchaliśmy Radia Maryja i audycji, w których zwykle udzielał się ojciec rydzyk i dobrze wiem jak kończą się wypowiedzi ludzi, którzy nie zgadzają się z polityką RM.

 14. mimo statusu nadawcy społecznego Trwam w poprzednim roku emitowało reklamy Mango.

  TV Trwam nie ma statusu nadawcy społecznego. Tylko RM go ma.

  Tak… szczególnie w RM. Bo jak inaczej można kłamcę porównać do Wyszyńskiego? Nie długo będą go tam czcili. Wielgus „kryształowy” jest 🙂 to są brednie. Równie dobrze to mogła być reklama MediaMarkt.

  Super biskup, k….! Super biskup! 😀

 15. Radio Maryja nie jest prywatną własnością Tadeusza Rydzyka. Jest własnością Zakonu Redemptorystów więc podlega Kościołowi Katolickiemu i papieżowi.

  Właścicielem RM jest T. Rydzyk, Redemptoryści są właścicielami koncesji na nadawanie tego radia.

 16. Właścicielem RM jest T. Rydzyk, Redemptoryści są właścicielami koncesji na nadawanie tego radia.

  Radio funkcjonuje jako kościelna osoba prawna należąca do Kościoła rzymskokatolickiego; posiadaczem koncesji jest zakon katolicki – Zgromadzenie Najświętszego Odkupiciela (redemptoryści), podlegający bezpośrednio Stolicy Apostolskiej. (źródło: wikipedia)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.