Gotcha!

UWAGA! Ten wpis ma już 16 lat. Pewne stwierdzenia i poglądy w nim zawarte mogą być nieaktualne.

Parę dni temu publikowałem na blogu film “Trzech kumpli” TVN-u, jednocześnie zastanawiając się, jaki jest powód nagłej zmiany frontu przez TVN. Wtedy tłumaczyłem to jak próba zbicia informacji o książce nt. Wałęsy. Co ciekawe – redaktor naczelny Gazety Polskiej, Tomasz Sakiewicz – nabrał się jeszcze bardziej niż ja! We wstępniaku dzisiejszej GP czytam, że “TVN nie tylko strzelił kilka goli, ale i w porę zmienił bramkę”.

A tu się okazuje, że tą całą koncepcję zmiany frontu przez TVN można o kant d*** rozbić, bo jest to tylko pokazówka. Pokazówka mająca na celu poparcie tezy… PO! Chodzi dokładniej o wsparcie w sprawie likwidacji abonamentu RTV. PO – poprzez odcięcie TVP i PR od kasy chce je w końcu sprywatyzować, tworząc dodatkowo tzw. fundusz misyjny. Jeden z głównych argumentów przeciwko prywatyzacji TVP i PR oraz likwidacji abonamentu to ten, iż w komercyjnej stacji nie da się stworzyć obiektywnych audycji misyjnych, ponieważ nastawione są one na zysk. No to TVN szarpnęło się na “Trzech kumpli” i serial “Szpieg”, wraz zapowiedzią kilku innych, więc argument obalony. Przy okazji upieczono dwie pieczenie na jednym ogniu – udzielono pomocy PO oraz zapewniono sobie kasę z ww. funduszu, dzieląc się na pół z Polsatem.

8 komentarzy do “Gotcha!”

 1. A ja tak się zastanawiam, czy kochana TuskVN też by chętnie udostępniła swoje archiwa za „przystępną” cenę.

  Abstrahując od tego, że red. Szewczyk znany jest na media2.pl ze swojego nieobiektywizmu i reklamowania komercyjnych stacji (głównie TVN-u, ciekawe, czy ma w tym jakiś interes (a podejrzewam, że ma)).

 2. A ja bym nie traktował tego, że TVN posiada jakiś „front”. Jest to stacja, która daje pole do popisu każdej ze stron konfliktu i dla mnie to jest ważne. Jestem zwolennikiem tez postawionych w tym filmie. Dandys zauważ, że w czasie gdy cała ta rozpętała się wojna o Wałęsę to w TVN24 w Kropce nad I był na zmianę zwolennik i przeciwnik tej ksiązki – a Olejnik i jednych i drugich katowała tezami stron przeciwnych – dla mnie to jest oznaka dobrego dziennikarza, że pomimo własnych poglądów potrafi wczuć się w rolę strony, której akurat nie ma w programie.

  Co do ucięcia dopływu kasy do TVP i PR. Jestem za tym, aby utworzyć taki fundusz misyjny. Jest to rozwiązanie znane z innych krajów i zmusza troszkę „rozpasione” publiczne media do faktycznego zawalczenia o widza. Porównajmy sobie np. takie BBC do TVP. No niebo a ziemia. Dlatego jestem za tym, aby TVP zaczęło faktycznie walczyć dobrymi programami z takimi stacjami, jak TVN czy Polsat. Czemu nie było Euro 2008 w TVP? Bo było zbyt pewne siebie i uważali, że im się coś należy. Bzdura. Nic im się nie należy. Wolny rynek i każdy podmiot walczy o swoje.

  Tak btw., aby nie było: Ostatnio słuchałem Radia Maryja i hmmm jakby mniej polityki i akcentów sekciarskich- więc idą w dobrą stronę. Oby to się nie zmieniło.

 3. Poza tym przypominam Ci Dandys, że TVN od dawna współpracuje z Discovery Channel (tworząc kanał historyczny) na polu produkcji filmów traktujących tematykę historyczną. Współpracował też przez jakiś okres z National Geographic emitując ich dokumenty, ale coś się urwało. TV4 też walczy o „misyjność”, emitując Galileo, gdzie często-gęsto emitowane są produkcje BBC. Tylko właśnie… TVP w prime time emituje misję specjalną, tomasza lisa i inne tego typu programy. Wywala „Europę da się lubić”, zarzuca widzów jak ktoś się uczy tańczyć na lodzie. No daj spokój… TVN może sobie robić taniec z „gwiazdami” – ok… ich kasa, ich widownia… ale, żebym musiał płacić za 100% kicz? Coraz mniej programów popularno-naukowych, coraz mniej prawdziwej rozrywki. Co raz więcej „Klanów”, „Plebań” i innych tasiemców – nie wspominając już o kultowej Modzie na sukces. Serio – chciałbym oglądać TVP, bo myślę, że jakby ktoś im batem pojechał nad głowami to by ruszyli mózgownice.

 4. No i poza tym zdecydowałem się dzięki Tobie Dandys na pewną zmianę w moim życiu: otworzyłem Tomick’s Blog 🙂 Po prawie roku katowania się z Twoim blogiem 🙂

 5. Czy ty w ogole widzisz jakie bzdury napisales? to jakas chora spiskowa teoria dziejow… szkoda gadac

 6. A może pando odnieś się rzeczowo. Sprawdź najpierw sobie super misyjne produkcje w tzw. prime time. 100% misyjności nie? TVN od dawna w swojej ramówce umieszcza programy, które można uznać za to, co powinno się pojawić w publicznej telewizji, a się nie pojawia. TVN może sobie robić programy typu TzG, bo to ich kasa i ich interes co sobie tam wyprodukują, telewizji publicznej nie wypada finansować takich projektów, czy kolejnych tasiemców. Nie wiem gdzie widziałeś moją chorą teorie spiskową? Może w tym, żeby dać bat nad telewizję publiczną i aby tak bezpośrednio nie trafiały tam pieniądze z abonamentu?

 7. „Szpiega” widziałem, „Tech Kumpli” nie, ale puszczą ich jeszcze raz w niedziele 😛

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.