Faszyzm-symbol-Korwin-Mikke

UWAGA! Ten wpis ma już 16 lat. Pewne stwierdzenia i poglądy w nim zawarte mogą być nieaktualne.

Obronię dzisiaj Janusza Korwin-Mikkego. Otóż po ostatnim programie w TVN24 prokuratura zajmuje się badaniem tego, czy czasami Mikke nie propagował faszyzmu. A chodzi o ten fragment. Nie dość, że wyrwany z kontekstu, to jeszcze miał być właśnie kontrprzykładem, wręcz krytykującym system faszystowski, do którego przyrównano politykę walutową UE. Gdy oglądałem cały program z rana i sprawa nie była jeszcze nagłośniona, to przeczuwałem, że tak będzie. Prowadzący podchwycił gest, zmieniając temat i kilkukrotnie pouczał JKM. Wyglądało to, jakby celowo mówił to w celu wycięcia odpowiedniego fragmentu do “Faktów” czy innego “obiektywnego” informatora.

I pomyśleć, że gestem tym podnieciła się tak bardzo stacja, która jeszcze parę miesięcy temu marginalizowała wszelką symbolikę narodowo-historyczną, gdy chodziło o wtykanie polskiej flagi w psie gówno u Wojewódzkiego. Pieprzone distandardy.

12 komentarzy do “Faszyzm-symbol-Korwin-Mikke”

 1. Sorry, ale dla mnie każde użycie takiego znaku MA zostać sprawdzone, czy nie zostało użyte. Jakby nie patrzeć jest zakaz używania takich symboli – więc niech pan JKM najpierw poczyta prawo, a może później idzie do telewizji i macha tą rączką, bo kiedyś mu ona uschnie, jak będzie ją trzymał w górze. Poza tym w Faktach była wypowiedź JKM, gdzie miał szansę zaprezentować swój pogląd.

 2. A co? Ten gest, opatentowany jest?
  Nie wolno? To nawet komik też nie może naśladować?
  Trochę rozwagi! Całe szczęście, że naziści nie pozdrawiali się dłubaniem w nosie. Bo na obradach pewnego Sejmu, w pewnym kraju, to jest często widywane. Ale, to pewnie jakieś tajne protokoły są.

 3. A ja jak zwykle retorycznie zapytam: czy noszenie koszulek z Che Guevarą lub napisem CCCP też jest karane? Czy wobec osób dopuszczających się takich „wypowiedzi” również wszczynane są postępowania prokuratorskie?

 4. No co by o Mikke nie mówić, to ciężko tu powiedzieć żeby wykonanie tego gestu w tym wypadku oznaczało jego poparcie dla nazizmu. Jak sąd tego szybko nie umorzy, to się zdziwię. Możnaby też zakazać takiej symboliki w filmach i teatrze, skoro coś takiego już idzie do sądu.
  A na marginesie też prawda, że debili w koszulkach CCCP, czy z podobizną E. Guevary powinno się prowadzać po sądach. Symbole te reprazentują reżim nie mniej krwawy niż hitlerowski i zbrodniarza nie mniej krwawego niż nie jeden z komendantów obozów zagłady.

 5. A co powiecie na to, że po incydencie JKM Wojewódzki w swoim programie pojawił się w koszulce z sierpem i młotem? I tutaj już nie był to – jak u JKM – kontrprzykład, krytykujący ustrój, który dana koszulka reprezentuje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.