Ciśnienie

UWAGA! Ten wpis ma już 13 lat. Pewne stwierdzenia i poglądy w nim zawarte mogą być nieaktualne.

PGNiG informuje:

(…) PGNiG złożyło w zeszłym tygodniu w Gaz-Systemie dokument, z którego wynika, że w czwartym kwartale będzie dostarczać mniej gazu, niż będzie potrzebować polska gospodarka.

Dziwnie oczywisty schemat przychodzi do głowy w tej sprawie. Ostrzeżenie PGNiG, za chwilę pewnie podpisanie umowy gazowej na kilkadziesiąt lat na warunkach Rosji. I na koniec dramatyczne wystąpienie premiera, że przecież nie są samobójcami, że gospodarka by się załamała. Ergo – rząd uratował gospodarkę. I bębnienie o kolejnym sukcesie.

5 komentarzy do “Ciśnienie”

 1. [[Braków nie uda się uzupełnić również gazem z importu. Z Niemiec sprowadzamy 0,9 mld m sześc. gazu rocznie. To maksimum naszych możliwości.

  Trwa co prawda rozbudowa łącznika z niemiecką siecią i budowa połączenia z Czechami, ale inwestycje te zakończą się dopiero za rok.

  Zdaniem Janusza Kowalskiego, doradcy ds. bezpieczeństwa energetycznego w kancelarii prezydenta Lecha Kaczyńskiego, problem z niedoborami mogłaby rozwiązać współpraca z niemieckim koncernem E.ON Ruhrgas.

  PGNiG ma podpisany z nim kontrakt na uzupełniające dostawy 300 mln m sześc. gazu.]]

  [src: gazetaprawna.pl]

  Co za problem przedłużyć umowę na 1-5 lat, a potem zasysać gaz od Niemiec?

 2. Z Niemcami się nie opłaca. Ale nikt nie dokończył portu przeładunkowego dla gazu płynnego na północy, gdzie mógłby być konkurencyjny.

 3. Witam,
  @quest
  E.ON nie ma fizycznej możliwości dostarczenia nam tego gazu dopóki ukraińskie władze nie udostępnią mu gazociągu. Co do zakupów niemieckiego gazu, to polegają one w rzeczywistości na kupowaniu rosyjskiego gazu z niemiecką marżą. Słaby biznes.

  @sprae
  Terminal LNG w Świnoujściu nie będzie odbierał gazu płynnego (LPG) tylko skroplony (LNG). LPG powstaje podczas destylacji ropy naftowej 😉
  Co do jego konkurencyjności, to wszystko wskazuje na to, że jest ona tymczasowa, spowodowana kryzysowym spadkiem popytu. Ceny rosyjskiego gazu nie spadły tak bardzo, bo Rosjanie sprzedają go zazwyczaj w kontraktach długoterminowych powiązanych z notowaniami ropy. Nie tak łatwo się z nich wymigać, więc cena mniej się waha. LNG kupuje się na rynku spotowym, więc cena jest bardziej plastyczna i uzależniona od ogólnej koniunktury.

  pozdrawiam
  Weglowodory.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.