Riddle bardziej angielski niż Angole

UWAGA! Ten wpis ma już 17 lat. Pewne stwierdzenia i poglądy w nim zawarte mogą być nieaktualne.

Z nudów przeglądam niektóre twittery i zatrzymałem się na jednym, riddle’owym. Muszę przyznać, że takich kwiatków dawno nie widziałem. Np. to:

Co znaczy owo “invitishuns”, Bóg jeden raczy wiedzieć, bo – co ciekawe – nawet Google nic nie zwraca dla tego hasła (oprócz – rzecz jasna – tego paszkwilu). Wiem, wiem – chodzi o zaproszenia, ale czyż – tak, jak pisałem w tytule – nasz gooru nie próbuje być w tym swoim “slangu” bardziej angielski od Anglików?

Tym bardziej wydaje mi się to niezrozumiałe, ponieważ sam Riddle pisze, że twittera prowadzi m.in. dla podszlifowania angielskiego. W świetle całego twittera to jest tam więcej slangu niż poprawnej angielszczyzny i jeszcze nie widzałem osoby, która przez slang efektywnie podszlifowała swój angielski. O drugim kwiatku (“has” zastosowane do pierwszej osoby l. poj.?!) nie chce mi się nawet pisać.

Tak próbuję podsumować, ale mi się odechciewa. W końcu czego się można spodziewać po osobie, która propaguje słuszny jedynie cel prowadzenia twittera – czyli pisanie o CSS, itp., z lansowaniem się w międzyczasie. A Ci, którzy piszą o tym, co aktualnie robią (czyli właśnie realizują główne założenie twittera), to ciemnogród, za który nasz biedny Riddle tłumaczyć się musi przed zachodem! Bo przecież ogólnie wiadome jest, że nie dorośli do prowadzenia tak poważnego przedsięwzięcia.

I to by było na tyle.

71 komentarzy do “Riddle bardziej angielski niż Angole”

 1. Kamil Nicieja:

  Czepiasz się.

  Być może. Ale po prostu wyrażam własne zdanie.

  BTW. jeżeli chodzi Ci o „I can has”, to przecież jest nawiązanie do lolcats

  A gdzie tam widzisz „I can has”?

 2. A wiesz że Piotrkowi nabijasz popularność tym postem 😉

  Co do tego ankielskieko to każdy ma złe dni, więc jeżeli więcej takich błędów nie widzisz to możnaby uznać że „prowokowany” miał jeden z takich dni. Angielski jest dla mnie pierwszym od ponad czterech lat i przyznaję że czasem jak strzele bykiem to aż głowy spadają 😉 No z tym, że ja sam się poprawiam ewentualnie.

 3. Ja tam do Riddle’a nic nie mam, szanuję go za to co robi. Jednak ogólnie nie rozumiem sensu używania slangu. Kojarzy mi się to z śmiesznymi subkulturami, które lansują się (albo z piosenkami hip hopowymi ;p ). Dlatego i wanna tell ya somethin’: stop it ;p

  A Ty, Dandysie drogi, nie mogłeś bardziej uogólnić wpisu, bo wyjątkowo mocno czepiasz się Riddla, który przejawia ludzkie skłonności.

 4. Jednak chyba znowu się pomyliłem. To „I has” jest celowo napisane w slangu lolcats. ;-D

  Nie wiem również, czy wiesz, (ja sam do niedawna nie wiedziałem ;-D) że „icanhas” powstało po to by wyśmiewać takie „dzieci neostrady” i pokemony. I dlatego używają tego np. światowi guru webdev, bo jest śmieszne. Zobacz sobie np. to i to

 5. Hm, to może Ty Dandys nie rozumiesz o co chodzi?

  Ja tu widzę klasyczny czarny angielski.
  „I has” zastosowane prawidłowo, jak np. w zdaniu:
  I has some nice shoes, innit?
  „wanna” każdy zna, a pisownia „invitishuns” zdaje mi się być całkiem prawdopodobna.

  Może to wszystko zainspirowane nazwą serwisu „Pownce”.

 6. Oskar Krawczyk:
  bq. A wiesz że Piotrkowi nabijasz popularność tym postem 😉

  Być może, ale on przecież tym żyje, to niech ma. Nic mu w życiu tak nie wyszło jak odwiedzalność.

  marcoos:
  bq. Widzę, że moda na lansowanie sie nickiem riddle’a nie gaśnie, heheh. 🙂

  Standardowy zarzut, jeszcze tylko czekam, aż ktoś mi powie, że staram wbić się na główną Joggera.

  eRIZ:
  bq. Dandys, przejrzyj sobie całe lolcats, to się dowiesz, o co biega. ;]

  Nie wiem co to jest i nie mam zamiaru wiedzieć. Równie dobrze można pisać byki ortograficzne i powoływać się na jakiś przewrotny artykuł w Uncyklopedii.

 7. Nie wiem również, czy wiesz, (ja sam do niedawna nie wiedziałem ;-D) że „icanhas” powstało po to by wyśmiewać takie „dzieci neostrady” i pokemony. I dlatego używają tego np. światowi guru webdev, bo jest śmieszne.

  OK, ale GDZIE TAM WIDZISZ „I CAN HAS”? Mówimy cały czas o tym, co jest na środku obrazka, a tam jest „I has”. A co do tego „I can has”, to być może ja mam za mało mózg wypalony przez monitor, ale co tam jest śmiesznego?

 8. „I has” zastosowane prawidłowo, jak np. w zdaniu:
  I has some nice shoes, innit?

  O, to się ciekawych rzeczy dowiaduję w 11 roku używania angielskiego. Chyba, że cały czas mówisz o „poprawności” tego serwisu lolcats.

 9. Dandys: Doczytaj dokładnie
  Ja tu widzę klasyczny czarny angielski.

  W murzyńskich gettach z łatwością usłyszysz takie zdanie jak – I has some nice shoes, innit?

  Najwyraźniej za mało się uczyłeś przez te 11 lat. Angielski to nie tylko odmiana literacka.

  Zwróć uwagę na nazwę serwisu „Pownce”, do którego się to wszystko odnosi.

 10. Z czerwonym się nie spotkałem.

  Jak chcesz sie czegoś dowiedzieć o czarnym, to pooglądaj Aliego G.

  Jak chcesz się poprzypierdalać do kogoś, bo odważył się użyć czegoś innego niż „Queen’s English” i Cię to razi to Twoja sprawa. To Ty robisz z siebie kretyna, może jak będziesz miał za sobą 22 lata nauki angielskiego to wiedza sama przyjdzie.

 11. To Ty robisz z siebie kretyna, może jak będziesz miał za sobą 22 lata nauki angielskiego to wiedza sama przyjdzie.

  I to mi mówi gość, który rozróżnia jakąś klasykę czarnego angielskiego. Broń mnie Boże od takiej „wiedzy”.

 12. pomyśl, że Kaszubki to taki czarny Polski. 😛

  Wisz, w tyn sposób to można powiedzić, że gwora to czorny polski, ino czy używanie ji je trendy i wyznaczo łepdeweloperów?

 13. Splash: Jeśli dla Ciebie matura jest wyznacznikiem znajomości języka, to nie mamy o czym rozmawiać.

  Dandys: Gwara to nie czarny polski, bo w Polsce nie mamy za wielu czarnych.
  A co do gwary to też uważam, że warto swoją znać.

 14. Ooooo. To ja przepraszam, że się w ogóle odzywałem. Ale pomyśl, że dużo z czytających ma jeszcze maturę przed sobą i nie powinni się oni interesować slangiem (a przynajmniej nie przekładać go ponad normalny styl pisania po angielsku). A dla nich egzamin dojrzałości jest wyznacznikiem znajomości języka w pewnym sensie, co oczywiście w późniejszych latach zostaje przytemperowane przez życie.

 15. Splash: Nie ma za co przepraszać.
  Temat zaczął Dandys, który uczy się angielskiego od 10 lat, więc powinien być dawno powyżej poziomu matury. Wydawało mi się też (chyba błędnie), że szuka wytłumaczenia, a nie się po prostu czepia, dlatego starałem się wytłumaczyć.

  I uważam, że niekoniecznie należy dostosowywać wypowiedź do NWD tych, którzy maja szansę ją obejrzeć.

 16. Dandys – a może znajdziesz sobie jakieś ciekawsze zajęcie, niż próba popisywania się swoją (nie)znajomością amerykańskiego angielskiego, a zwłaszcza jego slangu internetowego, poniekąd zapoczątkowanej przez icanhascheezburger.com. Na przykład pościgaj się z wyspojlerowanym Tico albo coś w tym stylu.
  Jeśli chcesz kogoś wyśmiać albo wytknąć mu coś, a tym bardziej sprowokować, to zrób to ze stylem.

  A Ci, którzy piszą o tym, co aktualnie robią (czyli właśnie realizują główne założenie twittera), to ciemnogród, za który nasz biedny Riddle tłumaczyć się musi przed zachodem!

  Chyba jednak nie przeczytałeś jego Twittera, bo też ma tam nierzadko napisane co aktualnie robi…
  Znów coś Ci chyba nie wyszło…

 17. Na przykład pościgaj się z wyspojlerowanym Tico albo coś w tym stylu.

  Tico akurat nie jest moje, co zapewne wiesz, ale czyżbyś mi zazdrościł samochodu?

  Jeśli chcesz kogoś wyśmiać albo wytknąć mu coś, a tym bardziej sprowokować, to zrób to ze stylem.

  Czyli swojego zdania już wyrazić nie mogę?

  Chyba jednak nie przeczytałeś jego Twittera, bo też ma tam nierzadko napisane co aktualnie robi…

  A Ty chyba nie czytałeś jego wypowiedzi na początku tej Blipowej/Twitterowej mody jakiś czas temu, kiedy to mówił, że Twitter w żadnym wypadku nie służy do opisywania tego, co się robi obecnie (ironizował wtedy z jakimiś przykładami typu „jestem w kiblu” albo „jem obiad”), a sugerował, że jest to platforma do wymiany doświadczeń, itp. między webmasterami. I oczywiście, że polska blogosfera nie dojrzała do tego typu serwisów.

  Znów coś Ci chyba nie wyszło…

  Wyszło – wyraziłem to, co chciałem. A że się burza zrobiła, to cóż – jak komuś nie odpowiada, niech nie odwiedza i nie naraża swoich słusznych jedynie poglądów na osobę Riddle’a.

 18. Dandys, przepraszam ze zapytam, ale – czy ty #!!ZAWSZE!!# musisz miec zdanie „inne” niz reszta, a bazujace na odwracaniu wszystkiego do gory nogami?

 19. oj D4rky, to Ty nie widzisz, że Dandys próbuje się za wszelką cenę wylansować? A to, że osiąga zupełnie odwrotny skutek od zamierzonego, no cóż, jest (aż) człowiekiem, więc ma do tego prawo. ]:->

 20. D4rky: no cóż, jeden ma takie zdanie, drugi inne. Mam nadzieję że nie jesteś zwolennikiem tych, co mają takie same poglądy na wszystko?

 21. oj D4rky, to Ty nie widzisz, że Dandys próbuje się za wszelką cenę wylansować?

  Zawsze mi wmawiali, że wszędzie widzę teorie spiskowe. Ale czy sprzeciwianie się temu, „co wszyscy myślą” albo nieoportunistyczne poglądy to zaraz lansowanie i trollowanie?

 22. Dandys, mi tutaj nie chodzi nawet o to, ze masz nieoportunistyczne poglady czy ze sprzeciwiasz sie temu, co mysla wszyscy, bo ja tez nie lece z wiatrem za kazdym razem, ale czasami mam wrazenie, ze niektore twoje ‘inne poglady na wszystko’ sa strasznie na sile, jakbys juz nie mial do czego sie doczepiac :/

 23. Tico akurat nie jest moje, co zapewne wiesz, ale czyżbyś mi zazdrościł samochodu?

  Słabo z czytaniem ze zrozumieniem widzę… Tam jest napisane „z” czy „w”?

  Czyli swojego zdania już wyrazić nie mogę?

  Hubert H. już raz wyraził i dostał wyrok za to. Nie chodzi o to „czy”, tylko „w jaki sposób” – vide „zrób to ze stylem”…

  A Ty chyba nie czytałeś jego wypowiedzi na początku tej Blipowej/Twitterowej mody jakiś czas temu, kiedy to mówił, że Twitter w żadnym wypadku nie służy do opisywania tego, co się robi obecnie (ironizował wtedy z jakimiś przykładami typu „jestem w kiblu” albo „jem obiad”), a sugerował, że jest to platforma do wymiany doświadczeń, itp. między webmasterami. I oczywiście, że polska blogosfera nie dojrzała do tego typu serwisów.

  Czytałem, bo u mnie na blogu, również taką opinię wygłosił. Jednak nie mam zamiaru tu poruszać czyjejkolwiek hipokryzji, a przynajmniej nie w tym komentarzu. Piszesz o teraźniejszości, lub niedalekiej przeszłości, więc dlaczego mam się odwoływać do czegoś, kto ktoś kiedyś „sto lat temu” napisał.

  Wyszło – wyraziłem to, co chciałem. A że się burza zrobiła, to cóż – jak komuś nie odpowiada, niech nie odwiedza i nie naraża swoich słusznych jedynie poglądów na osobę Riddle’a.

  Jeśli do mnie pijesz, to wiedz, że ja nie mam jedynie słusznych poglądów na Riddla, pamiętam jeszcze jego definicję geeka i wciąż mi się śmiać chce. Ja po prostu Ciebie nie lubię i nie ma co tutaj dorabiać teorii, że mam taką bądź inną opinię o Riddlu.

  @D4rky – strzał w dziesiątkę ;).

 24. Słabo z czytaniem ze zrozumieniem widzę… Tam jest napisane „z” czy „w”?

  I vice versa: „co zapewne wiesz”. Ale w końcu nie odpowiedziałeś.

 25. Doprawdy trzeba się wykazać nie lada odwagą by prowadzić dyskusje z osobą otwarcie deklarującą skrajnie prawicowe poglądy. Bowiem któż bardziej niż popierający LPR będzie zahartowany w obronie swoich poglądów.

  Teraz prywatny OT:
  Nie chciałem tego napisać, aleś mnie Dandysie sprowokował tekstem „Chuje, nie lekarze” u Splasha Tak się pechowo składa, że teraz stukam do egzaminu z interny i jak sobie pomyślę, że po tym wszystkim w przyszłości taki kmiot (nie uwłaczając) powie o mnie „chuj” to mną telepie.

 26. Bowiem któż bardziej niż popierający LPR będzie zahartowany w obronie swoich poglądów.

  Ustępliwy się znalazł. Czerwony beton czy różowy europejczyk?

  Tak się pechowo składa, że teraz stukam do egzaminu z interny i jak sobie pomyślę, że po tym wszystkim w przyszłości taki kmiot (nie uwłaczając) powie o mnie „chuj” to mną telepie.

  Dokładnie – w kontekście, w którym u niego pisałem, to nawet to powtórzę: chuje, nie lekarze. Rzeczywiście, Ciebie duma rozpiera, że ktoś „gorszy” (bo wiadomo, że od lekarza nie ma ludzi wyższych, taki białofartuchowy faszyzm) Cię nie daj Boże skrytyuje. A wyobrażasz sobie, jak ja się będę trząsł, gdy ktoś odmówi mi wykonania operacji lub leczenia dla pieniędzy? I czy to uważasz za postawę godną lekarza, którego nie tylko obowiązuje przysięga Hipokratesa, ale także umowa o pracę, którą świadomie podpisywał? Granie zdrowiem ludzi to nieczysta gra, i dla mnie każdy, kto się jej podejmuje, jest chujem, a nie lekarzem.

 27. Moim zdaniem jak ktoś powiedział, że zdania typu „I has …” można usłyszeć w większości w murzyńskich gettach to świadczy to o tym, że jak ktoś takich konstrukcji używa to jest postrzegany przez innych rodowitych Anglików jako zbytnio nie inteligenty człowiek, tak jak Ci murzyni.

 28. Widzę u Ciebie sezon ogórkowy w pełni 🙂

  Do adresata Twojego postu mam wiele uznania za chociażby wiedzę o tworzeni stron. Za to Ty zachowujesz się jak mały, szczekający piesek. Jak to ładnie wcześniej określiłeś – nie podoba Ci się, jak Riddle używa języka angielskiego, to nie czytaj.

  „Ustępliwy się znalazł. Czerwony beton czy różowy europejczyk?”
  Przynajmniej nie robi loda romanowi ;P

  „A wyobrażasz sobie, jak ja się będę trząsł, gdy ktoś odmówi mi wykonania operacji lub leczenia dla pieniędzy?”
  A pomyślałeś, że dla każdego pracującego ojca czy matki ważne jest to, aby móc swojemu dziecku móc ugotować obiad?

  „I czy to uważasz za postawę godną lekarza, którego nie tylko obowiązuje przysięga Hipokratesa, ale także umowa o pracę, którą świadomie podpisywał?”
  I którą świadomie wypowiadają :). To, że pracują w Ochronie Zdrowia nie oznacza, że mają klękać przed każdym, dziękując za kolejny miesiąc 1250 brutto.

  „Granie zdrowiem ludzi to nieczysta gra, i dla mnie każdy, kto się jej podejmuje, jest chujem, a nie lekarzem.”
  Zabawne… a twój idol romek popierał tą bandę penisów 🙂

 29. akurat, kiedy 9 rok jestem w sluzbie zdrowia , moge napisac „chuje nie lekarze”… od każdej reguły bywają wyjątki, ALE generalnie to CHUJE jakich mało…

 30. Yo, yo, yo bros ‘n’ sistas, I’ll betcha U dunno whatz gonna ‘be ‘bout, so let me bring U som flova, cuz I’m cleva.

  Macie kurwa problemy.

 31. Lolcode nie polega na kopiowaniu czarnego języka tylko łączeniu jego części z wielokrotnym i umyślnym robieniem błędów ortograficznych. Cach mai dreeft?

  A po co? Dla funu. Ludzie tutaj chyba zapomnieli, że życie (a także net) w większości się z niego składa.

 32. Ja nie jestem zwolennikiem „lolcode” czy jak się to będzie za rok nazywało z prostego względu – bo później będzie mi się pierdoliło z poprawną angielszczyzną.

 33. żal.pl 4 Dandys.

  Kurwa, patyczakom muszę zmienić jedzenie a wy się tu kłócicie.

  /mark off subscription

 34. mną się nikt nie lansuje 🙁
  swoją drogą myślę, że jak autora tegoż postu tak to gryzie, to powinien z ridlem załatwić to prywatnie. ale nie wiem, może jestem staroświecki 😀

 35. Najpierw pasowałoby się nauczyć „angielskiego” angielskiego, dopiero później slangu- nie odwrotnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.