Firefox 3 – zmiany

UWAGA! Ten wpis ma już 16 lat. Pewne stwierdzenia i poglądy w nim zawarte mogą być nieaktualne.

Jako, iż dzisiaj – 17 czerwca 2008 – jest tzw. Download Day, postaram się z tej okazji opisać zmiany w Firefox 3 w stosunku do poprzedniej wersji oraz nieco zachęcić do ściągnięcia go i – co najważniejsze – używania. 🙂

Skupię się głównie na zmianach funkcjonalnych, ponieważ nie zauważyłem, aby Fx3 jakoś znacznie przyspieszył (chociaż nie ma momentów “zwiechy” np. przy dodawaniu kolejnych kart).

 • Awesome bar

To chyba kluczowa zmiana w nowej wersji Firefoksa. Swoją drogą, jest dość kontrowersyjny – albo się go uwielbia, albo nienawidzi. Jeśli chodzi o mnie, to zmienił zupełnie moje nawyki w przeglądaniu internetu. Ale czym w ogóle jest ten pasek?

Do tej pory, gdy wpisywałeś adres w pasek adresu, autouzupełnianie działało jedynie dla pierwszych liter adresu (ewentualnie pomijając “www”). Teraz wyobraź sobie, że widziałeś stronę, którą chciałbyś obejrzeć ponownie, lub po prostu podać komuś do niej link. Nie pamiętasz jej adresu, ale znasz fragment tytułu. Co robisz? Przeszukujesz historię. Ale nie w nowym Firefoksie. Tutaj Awesome bar robi to za Ciebie. W pasku adresu możesz pisać nie tylko początek URl, ale dowolny jego fragment, albo nawet fragment tytułu strony. Awesome bar zasugeruje Ci strony zawierające wpisaną frazę. Czyż to nie jest genialne?

 • Powiększanie całej strony

Przyznam, że o tym dowiedziałem się dopiero z jakiejś strony. Otóż do tej pory, gdy powiększaliśmy rozmiar tekstu, obrazki zachowywały swój oryginalny rozmiar. Teraz powiększa się cały obszar strony, obrazki zaś skalują proporcjonalnie do tekstu. To dość przydatna funkcja na popularnych ostatnio panoramicznych wyświetlaczach.

 • Nowe powiadomienia


Koniec z denerwującymi okienkami dialogowymi. Teraz o decyzję będziemy pytani w eleganckim pasku pod kartami, na wzór Internet Explorera.

 • Status pobierania

Dodano wygodny wskaźnik postępu ściągania pliku. Już nie trzeba trzymać uruchomionego menedżera pobierania. Informację w wygodny sposób dostaniesz na pasku stanu przeglądarki.

 • Nowe podejście do zakładek


Nareszcie opracowano wygodny sposób klikalnego dodawania zakładek. Chcesz umieścić w nich stronę? Żaden problem – kliknij na gwiazdkę w pasku adresu. Do tej pory wymagało to aż trzech kliknięć, teraz – klikasz i nic więcej Cię nie interesuje. Do tego dodano nową organizację zakładek, podzieloną na trzy podstawowe grupy – zakładki na panelu, zakładki w menu oraz zakładki nieprzypisane. Nareszcie doceniono użytkowników, którzy korzystają z potęgi paska zakładek – takich, jak ja. 😉

Myślę, że chociaż kilku osobom spodobał się nowy Firefox i pobiorą go, podbijając tym samym licznik do bicia rekordu. 😉

Zapraszam do ściągania na: http://www.spreadfirefox.com/pl/worldrecord/

34 komentarze do “Firefox 3 – zmiany”

 1. Wszystko fajnie, tylko strona do ściągania chyba jeszcze nie ruszyła. To, że w Polsce jest już 17.06 nie znaczy, że jest tak na całym świecie 😀

 2. Osobiście to mnie przenoszenie zakładek zawsze zajmowało jedno kliknięcie: kliknięcie i przeciągnięcie do paska, do odpowiedniego folderu. Jako, że bez poukładanego paska nie wyobrażam sobie życia (mam ponad 200 zakładek w folderach tematycznie), więc owa gwiazdka wydaje mi się zbędna. No ale zawsze można się kłócić, że kliknięcie to nie to samo co kliknięcie i przeciągnięcie (przecież to masa roboty różnicy :D).

 3. Dandys: Używasz KDE? Jeżeli tak to FF3 wygląda o wiele lepiej, niż FF2. Co do paska pobierania 🙂 Genialne jest rozszerzenie pt. „Download statusbar”.

 4. Tomick: Tak, używam KDE. A co do tego rozszerzenia, to pozwala ono na zamknięcie menedżera pobierania tak, aby plik pobierał się w tle?

 5. Nie wiem czemu, nie wiem jakim cudem ale na moim komputerze FF3.0 skacze :/ Przy stronach z flashem dziala jak gry gdy sie odpali za wysokie detale… Ogolnie bardzo mi sie podoba ale jak w nastepnnych wersjach bedzie wciaz tak skakac to wracam do FF.20 – po prostu szkoda moich nerwow. Dodam, ze mam najnowszego Flasha i Jave zainstalowanego 😛

 6. Method 1 – Tweak firefox 3 about:config file. Follow steps below to disable firefox 3 awesome bar by editing firefox 3 about:config file.

  1. Type about:config in firefox 3 location bar
  2. Go to Browser.urlbar.maxRichResults
  3. Double Browser.urlbar.maxRichResults
  4. Enter “0″ without the quote in the integer value to disable firefox 3 awesome bar
  5. Close and restart firefox 3.

 7. Awesome bar to imo bardzo dobra zmiana, znacznie przyspiesza przeglądanie sieci. Jeśli komuś się nie podoba, to zawsze może wyłączyć ;).

 8. Dandys: rozszerzenie blokuje menadżera plików (okienko) i tworzy na pasku statusu takiego fajnego, małego, wygodnego menadżera pobierania 🙂

  Co do dostępności serwerów – zdarza się 😀 Wszystko może się stać. np. ostatnio Dobreprogramy padały po aktualizacji php na serwerach 🙂

 9. Szybki rzut oka na Firefox 3.0

  Dopiero ta notka zawiera w treści moją ocenę na najnowszą wersję ogniolisa. Ogólnie mówiąc, większość zmian dotyczy wyglądu, reszta to Awesome Bar, który nie do końca jest awesome. Mówiąc bardziej szczegółowo…
  Awesume Bar!
  Dandys[…]

 10. @Mr. Am/Pm: Próbowałem wszystkiego. Nie wiem dlaczego, ale coś mi FF pomieszał ze sterownikami do mychy, bo niektóre dodatkowe przyciski nie działają. Co ciekawe, na profilu mojej mamy działa wszystko pięknie, że nawet mogłem podziwiać nowy, ładniejszy obrazek scrollbara! Nie mam pojęcia dlaczego tak się stało.

 11. Mógłby jeszcze Firebug w wersji stabilnej działać :-/ Ewentualnie po wyłączeniu sprawdzania rozserzeń nie crashować przeglądarki 😛

 12. Firefox 3.0 vs. Opera… która?

  Najnowsze wydanie Opery było oczekiwane przez wielu. Wielu się zawiodło (w tym ja), wielu (zwłaszcza
  nieużytkujących weekly) się zachwyciło. Można było jednak lekko odczuć, że Opera Software nieco pospieszyło się
  z wydaniem nowej […]

 13. Ja bym dodał jeszcze 4 rzeczy:
  1. Wsparcie dla natywnego wyglądu – niektórych to wqrza i jest jeszcze jeden błąd w linuxie, ale nareszcie FF pobiera ikonki z gnome i wygląda jak reszta aplikacji w systemie. Ponadto jeżeli wyłączę komputer przy właczonym FF’e wstanie mi razem z resztą aplikacji (jeżeli mam ustawione zapisywanie sesji) i nie będzie krzyczał że jest nieprawidłowo zamknięty.

  2. Prędkość, prędkość i jeszcze raz prędkość – uruchamia się szybciej i pożera mniej pamięci.

  3. Filtrowanie niebezpiecznych stron

  4. Ulepszone zarządzanie dodatkami – podzielili na wtyczki (np flashplayer) i dodatki (np firebug). Ponadto po zainstalowaniu proponuje w ładny sposób restart przeglądarki, oraz można dodawać dodatki bezpośrednio z menadżera.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.